INTERDYSCYPLINARNA KONFERENCJA NAUKOWA
LOGISTYKA – PRODUKCJA – EKONOMIA
2-3 lipca 2024
Patronat honorowy
- JM Rektor Politechniki Poznańskiej prof. dr hab. inż. Teofil Jesionowski
- Dziekan Wydziału Inżynierii Zarządzania dr hab. Hanna Włodarkiewicz-Klimek, prof. PP
- prof. dr hab. inż. Marek Fertsch
Organizatorzy
Przewodniczący konferencji
- dr hab. inż. Łukasz Hadaś, prof. PP – przewodniczący, Dyrektor Instytutu Logistyki, Wydziału Inżynierii Zarządzania PP
- dr hab. inż. Piotr Cyplik, prof. PP – wiceprzewodniczący, kierownik Zakładu Zarządzania Produkcją i Logistyki
Komitet naukowy INTERLOG
- prof. dr hab. Piotr Banaszyk
- prof. dr hab. Józef Frąś
- prof. dr hab. Sabina Kauf
- prof. dr hab. Maciej Urbaniak
- prof. dr hab. Jarosław Witkowski
- dr hab. Wojciech Drożdż, prof. US
- dr hab. Paulina Golińska, prof. PP
- dr hab. Katarzyna Grzybowska, prof. PP
- dr hab. Mariya Khmelyarchuk Prof. PP
- dr hab. inż. Maja Zofia Kiba-Janiak, prof. UEW
- dr hab. inż. Adam Koliński
- dr hab. inż. Rafał Matwiejczuk, prof. UO
- dr hab. inż. Przemysław Niewiadomski, prof. UZ
- dr hab. Dariusz Nowak, prof. UEP
- dr hab. Marek Szczepański, prof. PP
- dr hab. Paweł Pawlewski, prof. PP
- dr hab. inż. Sebastian Saniuk, prof. UZ
- dr hab. Agnieszka Stachowiak, prof. PP
- dr hab. Maciej Stajniak, prof. WSL
- dr hab. Agnieszka Tubis, prof. PWr
- dr hab. Blanka Tundys, prof. US
- dr hab. inż. Wiesław Urban, prof. PB
- dr hab. inż Magdalena Wyrwicka, prof. PP
- dr hab. inż. Bożena Zwolińska, prof. AGH
- dr hab. Jacek Żak, prof. PP
Komitet organizacyjny
- dr inż. Karolina Werner – Lewandowska – przewodnicząca
- dr Agnieszka Krugiełka – wiceprzewodnicząca
- dr inż. Natalia Pawlak – koordynator korespondencji
- dr hab. inż. Beata Mrugalska, prof. PP
- dr Ewa Badzińska
- dr Tomasz Brzęczek
- dr inż. Roman Domański
- dr inż. Michał Fertsch
- dr Małgorzata Gajowiak
- dr inż. Agnieszka Grzelczak
- dr inż. Patrycja Hoffa-Dąbrowska
- dr Krzysztof Kołodziejczyk
- dr inż. Mirosław Kruszyński
- dr inż. Izabela Kudelska
- dr inż. Jacek Lewandowicz
- dr inż. Andżelika Libertowska
- dr inż. Piotr Lubiński
- dr inż. Joanna Oleśków-Szłapka
- dr inż. Irena Pawłyszyn
- dr Maciej Szczepankiewicz
- mgr inż. Wiktoria Kanciak
- mgr inż. Dominika Długońska
- mgr inż. Zuzanna Sikorska
- mgr inż. Hubert Wojciechowski
Wydział Inżynierii Zarządzania zlokalizowany w centrum Poznania przy ul. J. Rychlewskiego 2 kontynuuje tradycje i dobre praktyki organizacji przemysłu i zarządzania zapoczątkowane przed II wojną światową przez takich polskich inżynierów jak: Karol Adamiecki, Piotr Drzewiecki, Edwin Hauswald i Zygmunt Rytel.
Misją Wydziału Inżynierii Zarządzania jest kształcenie studentów na wszystkich poziomach studiów oraz prowadzenie badań naukowych i rozwojowych w zakresie szeroko rozumianej inżynierii zarządzania i zarządzania przedsięwzięciami inżynierskimi, w uzgodnieniu z potrzebami społeczeństwa w rozwijającej się gospodarce opartej na wiedzy.
Instytut Logistyki na Wydziale Inżynierii Zarządzania Politechniki Poznańskiej powstał w 2020 roku. Instytut w swojej strukturze organizacyjnej obejmuje Zakład Zarządzania Produkcją i Logistyki, Zakład Ekonomiki Przedsiębiorstw, Inwestycji i Ubezpieczeń oraz Ośrodek Symulacji i Optymalizacji Procesów Logistycznych i Produkcyjnych.
Wizja rozwoju Instytutu Logistyki oparta jest o jego podstawową działalność związaną z prowadzeniem badań naukowych, edukacją Studentów na kierunku Logistyka, współpracą z otoczeniem gospodarczym oraz zidentyfikowanymi i przyszłymi wyzwaniami nowoczesnej gospodarki. Wizja zakłada osiągnięcie synergii w rozwoju instytut jako wiodącego ośrodka badań i edukacji w zakresie zarządzania logistyką, produkcją i zasobami przedsiębiorstw oraz zarządzania ryzykiem społecznym i gospodarczym w aspekcie wyzwań Przemysłu Przyszłości.
Intensywna aktywność na polu naukowym, edukacyjnym oraz współpracy z gospodarką jest źródłem wielostronnych, korzyści w zakresie transferu wiedzy i umiejętność zarówno dla absolwentów kierunku Logistyka jak i pracowników naukowych oraz specjalistów i menadżerów z przedsiębiorstw. Osiągnięcie synergii w tym zakresie oraz utrzymanie i wzmacnianie procesu ciągłego doskonalenia realizowanej dzielności ma stanowić istotny wkład w rozwój potencjału intelektualnego i gospodarczego kraju na arenie międzynarodowej.
Badania naukowe realizowane w Instytucie Logistyki koncentrują się wokół głównego obszaru badawczego jakim są współczesne problemy zarządzania logistyką, produkcją i zasobami przedsiębiorstw w aspekcie wyzwań Przemysłu Przyszłości.
Współpraca z przemysłem jest realizowana w wielu aspektach poczynając od transferu wiedzy, identyfikacji potrzeb pracodawców i wprowadzania zmian w treściach programowych na kierunku logistyka aż po zlecone prace badawcze wykonywane dla przedsiębiorstw. Realizowane prace w przemyśle koncentrują się wokół:
• badań nad usprawnieniem systemów produkcyjno-logistycznych,
• oceny dojrzałości procesowej,
• reorganizacji procesów w łańcuchach dostaw,
• analizy przedwdrożeniowej system IT wspomagających zarządzanie logistyką.
Oferta prac dla przemysłu jest stale rozwijana o aktualne aspekty Przemysłu Przyszłości jak np. tworzenie Cyfrowych Bliźniaków (Ośrodek Symulacji i Optymalizacji Procesów Logistycznych i Produkcyjnych) i prezentowana m.in. na Radzie Biznesu przy WIZ PP.
Realizowane projekty zwiększają w istotny sposób kompetencje pracowników oraz dostarczają inspiracji do pogłębionych badań naukowych wynikających ze zidentyfikowanych w praktyce gospodarczej potrzeb.
Kierunek Logistyka cieszy się niesłabnącą popularnością wśród kandydatów na studia, co potwierdzają coroczne statystyki procesu rekrutacji. Absolwenci kierunku są poszukiwanymi przez praktykę biznesową pracownikami, zostają cenionymi specjalistami i menadżerami z zakresu logistyki i zarządzania produkcją. Treści kształcenia realizowane na kierunku, na studiach pierwszego stopnia, są zgodne z rekomendowanym przez ELA (European Logistics Association) programem kształcenia logistyków na poziomie European Senior Logistician (poziom 6 ERK (EQF-6)). Studenci kierunku mogą przestąpić do egzaminu na certyfikat IPMA który stanowi potwierdzenie posiadanej na etapie edukacji akademickiej wiedzy, umiejętności i kompetencji w dziedzinie zarządzania projektami.
Edukacja Studentów to również ich aktywna działalność w Kołach Naukowych. W Instytucie Logistyki działają 4 Koła Naukowe. Członkowie kół naukowych rozwijają wiedzę praktyczną uczestnicząc w różnorodnych aktywnościach biznesowych, takich jak projekty, konferencje, konkursy oraz szkolenia prowadzone przez specjalistów, reprezentujących różne podmioty gospodarcze. Studenci mogą dołączyć do KN Logistyka, rozwijać umiejętności projektowe w KN Enactus, oraz doskonalić wdrażanie procesów logistycznych w Studenckim Kole Doskonalenia Procesów. Natomiast Międzywydziałowe Studenckie Koła Naukowe Discussio dba o rozwój umiejętności komunikowania się oraz dyskusji bez których trudno wyobrazić sobie skutecznego menedżera. Studenci są również organizatorami cyklicznych wydarzeń, do których można zaliczyć:
- „Poznańskie Forum Logistyczne” (PFL) – dla studentów kierunków logistyka
- „Dni Logistyki” – dla uczniów szkół średnich.
- „Poznańska Liga Debat” – dla uczniów szkół średnich
Wydarzeniem wspierającym edukację studentów jest również cykl WIZ-BIZ-LOG DAY. Jest to inicjatywa pracowników Instytutu Logistyki o charakterze cyklicznego otwartego seminarium biznesowego, podczas którego praktycy dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem z zakresu szeroko pojętej logistyki.
Potwierdzeniem wysokiej jakości kształcenia na kierunku Logistyka są również zdobywane przez studentów nagrody i wyróżnienia uzyskane w ogólnopolskich konkursach na najlepsze prace dyplomowe z zakresu logistyki.